Czy doświadczyłeś traumy w swoim życiu?
Istnieje wiele traumatycznych doświadczeń, z którymi ludzie spotykają się w swoim życiu. Nagła choroba, choroba bardzo bliskiej osoby, śmierć współmałżonka, wypadek, napaść lub klęska żywiołowa to tylko kilka przykładów, które mają wspólny mianownik, są to przygnębiające i niepokojąc doświadczenia.
Doświadczenie jest uważane za traumatyczne, gdy istnieje ryzyko krzywdy lub zagrożenia dla osoby zaangażowanej, lub innych osób jej bliskich. Doświadczenia te są zwykle przerażające, mogą powodować duży stres, a ludzie mogą czuć się bezradni. Podczas gdy niektórzy ludzie są w stanie poradzić sobie z następstwami traumatycznego doświadczenia, dla innych powrót do zdrowia nie jest tak prosty.
Często zdolność osoby do normalnego funkcjonowania po traumatycznym przeżyciu jest znacząco zaburzona z powodu emocji związanych z samym wydarzeniem lub przywoływaniem w pamięci tego doświadczenia. Ludzie czasami nie mają nikogo, z kim czują się komfortowo, rozmawiając lub zwierzając się z tego doświadczenia i wpływu, jaki na nich to doświadczenie wywarło. Czasami doświadczane uczucia mogą po prostu czuć się zbyt trudne do zniesienia i nadal wpływać na życie osoby długo po samym zdarzeniu.
Co to jest zespół stresu pourazowego?
Zespół stresu pourazowego nazywany często jako PTSD to zaburzenie lękowe, które może wystąpić po traumatycznym wydarzeniu życiowym. Po traumatycznym wydarzeniu jedna na trzy osoby będzie odczuwać ciągłe objawy.
Objawy PTSD mogą obejmować:· ponowne przeżywanie traumy poprzez żywe i niepokojące wspomnienia lub sny, koszmary senne
· unikanie sytuacji, które przypominają o traumatycznym wydarzeniu. Unikanie miejsc lub osób przypominających traumatyczne wydarzenie
· uczucie odrętwienia w sytuacjach przypominających przeżytą traumę
· pozostawanie w stanie nadmiernej czujności – uważanie na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa, które mogą się przydarzyć
· trudności ze zrelaksowaniem i trudności ze snem
· ciągłe lub przedłużające się uczucie nerwowości i rozdrażnienia
· inne często występujące objawy PTSD to depresja, lęk, fobie, nadużywanie substancji i alkoholu
· oraz objawy fizyczne PTSD, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, pocenie się, drżenie, ból w klatce piersiowej i problemy żołądkowe.
Jeśli doświadczasz objawów sugerujących wystąpienie zespołu stresu pourazowego, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.
Dobry psychoterapeuta zawsze jest w stanie Ci pomóc. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy terapeutycznej w gabinecie terapeuty jak i współpraca z psychologiem/ psychoterapeutą pracującym online, dzięki czemu w razie potrzeby w łatwy sposób skorzystasz z pomocy terapeuty. Wielu doświadczonych terapeutów, którzy specjalizują się w leczeniu urazów i PTSD pracuje również online.
Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu PTSD
Terapia poznawczo-behawioralna jest dobrze opartą na dowodach metodą leczenia traumy i zespołu stresu pourazowego. W ramach terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta uczy Cię umiejętności zmiany myśli, uczuć i negatywnych procesów myślowych, które możesz rozwinąć po traumatycznym wydarzeniu.
Terapia poznawczo-behawioralna skoncentrowana na traumie wykorzystuje mentalne obrazy traumatycznego wydarzenia, aby pomóc ci uzyskać kontrolę nad swoim cierpieniem. Otrzymasz pomoc w znalezieniu strategii samodzielnego radzenia sobie z traumą.
Powinieneś mieć świadomość, że wyzdrowienie z PTSD to proces stopniowy i całkowite wyleczenie nie następuje z dnia na dzień, a wspomnienia traumy nigdy całkowicie nie znikną, ale istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z pozostającymi objawami i zmniejszyć swój strach i niepokoje.
Wyeliminowanie poczucia bezradności jest kluczem w leczeniu PTSD. Trauma sprawia, że czujesz się bezsilny i bezbronny, ale ważne jest, aby pamiętać, że masz mocne strony, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile i np. podejmowanie pozytywnych działań podważa poczucie bezradności, które jest częstym objawem zespołu stresu pourazowego.